Makaleler
     
Yordam E-bülten
E-bülten listemize üye olun!
 
 
* E-bülten listemize üye olmak için, e-posta adresinizi yazmanız ve “üye ol” butonuna tıklamanız yeterli!
Listesinden ayrılmak için tıklayınız.
 
 
Siteiçi Arama
web sitemiz yordamhrc.com’da arama yapın
 
 
*Site içi arama ile yordamhrc.com içerisinde arama yapabilirsiniz. Arama kelimenizi kutucuğa yazın ve ara butonuna tıklayın.
 
Haberler ve Etkinlikler
Yordam'dan haberler, duyurular ve etkinlikler
 
Takım Çalışması Eğitimi - 22.12.2016
"Takım Çalışması" başlıklı eğitimimiz Novartis Türkiye, Tedarik Zinciri Yönetimi ekibine yönelik 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. devamı >>
 
İletişim ve İlişki Yönetimi Eğitimi - 3.12.2016
"İletişim ve İlişki Yönetimi" başlıklı eğitimimiz, 3 Aralık 2016 tarihinde Çelikel Eğitim Vakfı Kıvılcımları'na yönelik gerçekleştirildi. devamı >>
 
Mükemmel Müşteri Deneyimi Yaşatmak Eğitimi - 28.11.2016

“Mükemmel Müşteri Deneyimi Yaşatmak” konulu eğitimimiz, Autoliv Cankor Otomotiv çalışanlarına yönelik olarak, 28-30 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşmiştir. 

 

devamı >>
 
E-Mail İle Etkili İletişim Eğitimi - 5.6.2016
E-Mail ile Etkili İletişim konulu eğitimimiz, Alapala Makine çalışanlarına yönelik olarak 03-04-05 Haziran 2016 tarihlerinde toplam 3 grup olarak Çorum'da gerçekleştirilmiştir. devamı >>
 
Tüm haberleri listele
 
 
Mobbing

Sürekli değişim ve gelişimin yaşandığı günümüz dünyasında insan ilişkileri her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Dolayısıyla var olan insan kaynağının en etkin ve en verimli şekilde kullanılabilmesi için teknik donanımın yanı sıra sosyal ilişkiler ve iletişim yeterliliğine sahip çalışanlar istihdam etmek ön plana çıkmaktadır. Ve insan ilişkilerinin niteliği işyerinin verim ve performansında önemli bir yer tutmaktadır.

İşyerlerinde kimi zaman olağandışı ve çalışma etiğine aykırı davranışlar gündeme gelmekte ve bu durum psikoşiddet olarak isimlendirebileceğimiz bir dizi sistematik ve kararlı davranışlar bütününe dönüşmektedir.

İşyerlerinde uzun zamandır varlığı bilinen ve pek çoğumuzun tanık olduğu saldırganlık davranışı üzerinde yapılan çalışmalar hızla artmaktadır. İnsanların ve toplumların hayatına farklı yönlerden ciddi etkileri olan saldırganlık; psikoloji ile birlikte psikiyatri, sosyoloji, antropoloji, kriminoloji, hukuk, vb. bilim dallarının da araştırma konusudur.

Mobbing sözcüğü İngilizce MOB sözcüğünden türemiştir ve kanun dışı şiddet uygulayan düzensiz kalabalık veya çete anlamına gelmektedir.

1960’lı yıllarda bir kuşbilimci olan Konrad Lorenz isimli bilim adamı, kuşların davranışları üzerinde yaptığı bir araştırmada kuşların topluca bir tilkiye karşı atağa geçtiğini ve onu taciz ederek uzaklaştırdıklarını, yine aynı şekilde bir grup karganın aralarına katılan yabancı bir hayvana karşı birlikte hareket ederek saldırıya geçtiklerini gözlemlemiştir. Lorenz isimli bu bilim adamı mobbing terimini hayvanların gürültü çıkartarak saldırmalarını ifade etmek amacıyla kullanmıştır. Hepimiz sadece kuşların değil, diğer hayvanların da kendilerinden büyük ve güçlü hayvanlara karşı birlikte atağa geçtiklerine şahit olmuşuzdur.

MOBBİNG kavramı istihdam alanında yani iş hayatında 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Heinz Leymann isimli bir Alman endüstri psikoloğu tarafından “ İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık “ konulu bir raporda MOBBİNG kavramına yer verilmiştir. Çalışanlar arasında uzun dönemli düşmanca ve saldırgan davranışların varlığına dair yaptığı saptamalar sonucunda bu kavramı kullanmıştır. Leymann’ın bu konuyla ilgili görüş ve araştırmaları tüm dünyada işyerlerindeki MOBBİNG davranışlarına temel oluşturmaktadır.

Ülkemizde ise 2006 yılında MOBBİNG’le ilgili bilimsel araştırmalar ve tezler yayınlanmaya başlanmış, bu konuyla ilgili farkındalığın artırılması amacıyla üniversiteler tarafından paneller düzenlenmiştir. Ve MOBBİNG kavramı 2006 yılında Türkiye’de ilk kez bir mahkeme kararına konu olmuştur. Sözünü ettiğimiz bu ilk karar Ankara 8. İş Mahkemesi tarafından verilmiş olup; kararda;

“MOBBİNG kavramı; işyerinde bireylere üstleri, eşit düzeyde çalışanlar ya da astları tarafından sistematik biçimde uygulanan her türlü kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama vb. davranışlar içermektedir”

ifadesine yer verilmiştir. Ve davacı işçinin MOBBİNG sebebiyle işverene karşı açtığı manevi tazminat davasının kabulüne, işveren tarafından davacıya uygulanan uyarı ve kınama cezalarının iptaline karar verilmiştir.

Hayvanlarda dürtüsel bir nitelik olarak ortaya çıkan saldırganlık, daha çok hayatta kalmaya ve türünün devamını sağlamaya yöneliktir. Ama insanoğlunun saldırganlığı; temel fizyolojik ihtiyaçlarını karşılama amacından uzak olup; daha karmaşık, stratejik ve planlı bir nitelik kazanmaktadır. İnsanoğlu düşünebilen, dürtülerini kontrol altına alabilme yeteneğine sahip tek canlı türüdür. Saldırganlığı bu nedenle dürtüsel olmaktan ziyade planlıdır. Psikolojide saldırganlık gözlenebilen bir eylemdir. Ancak iş hayatında karşımıza çıkan saldırganlık ciddi bir strateji içermektedir. Bu niteliği ile de dürtüsel olma özelliğini kaybetmektedir.

Çalışma hayatında işyerlerinde ortaya çıkan saldırganlık; yani psikoşiddet veya psikolojik taciz; işveren veya çalışanlar tarafından bir işçiye karşı

  • sistemli ve artarak uygulanan,
  • mağduru yıldırmaya yönelik
  • devamlılık arzeden
  • eşitsiz güç ilişkisine dayanan
  • onur ve saygınlığı hedef alan
sistematik ve kararlı davranışlar bütünüdür.

Yabancı kökenli MOBBİNG sözcüğü ile ifade edilen bu davranış ile mağdur; sözel, sözel olmayan, psikolojik veya fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Yöneltilen şiddet eyleminde amaç; çalışanı güçsüzleştirerek çaresiz bırakma ve işten ayrılmaya teşvik etmektir. İlk bakışta sadece mağdur aleyhine gözüken bu durum aslında işletmenin kendisine de maddi ve manevi zararları beraberinde getirmektedir.

Tüm bu sorunları irdeleyebilmek için, 17.03.2017 tarihinde gerçekleştireceğimiz İş Yerinde Mobbing ve Hukuki Sonuçları eğitimi; çalışanlar, işyeri sahipleri ve yöneticiler açısından Mobbing konusunda farkındalık yaratmayı ve Mobbing’in hayatımızdaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

www.yordamhrc.com adresinden eğitim içeriğine ilişkin detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle.

Av. ZEYNEP HÜLYA ÖNDER

 
<< insan kaynakları dünyası
 
Bize Ulaşın
  
Yordam Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.
Yordam İnsan Kaynakları Danışmanlığı Ltd. Şti.

Mahir İz Caddesi İsmetbey İş Hanı No:18/1 Kat:1
Altunizade, Üsküdar, İSTANBUL
Tel: +90 0216 562 13 00 - 01
Faks: +90 0216 562 13 02
E-posta: info@yordamhrc.com
İşbirlikçilerimiz
 
Koyuncu Hukuk Bürosu
 
Kalite Sertifikalarımız
 
Yordam İnsan Kaynakları Dan. Ltd. Şti.; Türkiye İş Kurumu’nun 21.09.2014 tarih ve 274 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
devamı...
 
  
© Copyright Yordam Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. 2011, tüm hakları saklıdır.